Ostatnio słowo "SMOG" jest bardzo popularne, a rozmowy o jakości powietrza bardzo częste, wręcz modne. Dlatego postanowiłem zebrać w jednym miejscu kilka firm i instytucji, które na swoich stronach internetowych podają informacje o jakości powietrza. Dzięki temu możesz łatwo i szybko znaleźć interesujące Cię miejsce i porównać wyniki różnych firm. Przy okazji znajdziesz tu sporo ciekawych artykułów, oraz moją ofertę pomiarów.

|   Strona główna - mapy   |   Ciekawe artykuły   |   Czujniki WiFi   |   Oferta pomiarów   |   Wyniki   |   Reklamy   | Cennik   |   Kontakt   |  Sprawdź czym oddychasz, co jesz, w jakim środowisku żyjesz...
Jeżeli w Twojej miejscowości nie ma czujników, lub chcesz sprawdzić jakość powietrza PM1.0 / PM2.5 / PM10 (pyły zawieszone) przed swoim domem lub w mieszkaniu – napisz.
Przy okazji sprawdzę stężenie formaldehydu w powietrzu, oraz sumaryczne stężenie wszystkich lotnych związków organicznych. Przekonasz się czy i w jakim stopniu Twój oczyszczacz poprawia jakość powietrza. Zdziwisz się, gdy zobaczysz wskazania miernika po zapaleniu kuchenki gazowej. Zobaczysz jak spadnie ilość trujących substancji (jeżeli będą) gdy otworzysz okno, lub jak wzrośnie ilość pyłów gdy jakość powietrza na zewnątrz będzie gorsza niż w pomieszczeniu. W ramach testu możesz rozlać niewielką ilość benzyny i obserwować wskazania miernika. Zobaczysz naocznie, że nie jest to zdrowa ciecz. W zakładce "Ciekawe artykuły" znajdziesz sporo linków do artykułów o szkodliwości zanieczyszczeń na ludzkie zdrowie i życie.
Mogę też sprawdzić promieniowanie elektryczne i magnetyczne - tzw. smog elektromagnetyczny, dzięki czemu być może przestawisz łóżko, wyjdziesz z kuchni gdy włączysz mikrofalówkę, lub inne urządzenie elektryczne, które wykaże największe promieniowanie. Przy okazji wizyty mogę zmierzyć pirometrem temperaturę ścian i okien aby zlokalizować wycieki ciepła z mieszkania (lub np. z lodówki), temperaturę urządzeń, kaloryferów, oraz sprawdzić wilgotność drewna, betonu, tynku i cegły. Jeżeli Twoja komórka długo się ładuje - sprawdzę napięcie i prąd ładowarki. Jeżeli twoje rachunki za prąd są podejrzanie duże - sprawdzę zużycie energii wskazanych urządzeń. Zobaczysz jakie są różnice w poborze prądu przy różnych ustawieniach obrazu w TV.
Przepalił Ci się przedłużacz, lub nie świecą lampki choinkowe? Zlokalizuję miejsce przerwania obwodu elektrycznego. Chcesz wywiercić otwór w ścianie, lub wbić gwoździa, ale obawiasz się przewodów elektrycznych pod napięciem? Wykręć korki! Żartuję ;) Dla Ciebie sprawdzę jak przebiegają przewody pod tynkiem.
A może obawiasz się stojącego na trasie przejazdu fotoradaru? Daj znać - sprawdzę czy działa. Ale zwracasz za mandat ;)
Kupujesz warzywa i owoce od jednego sprzedawcy? Sprawdź czy nie były zbyt intensywnie nawożone! Najlepiej przed moją wizytą kup je w różnych sklepach, w tym od zaufanego rolnika / sadownika (lub miej swoje jeżeli uprawiasz) - sprawdzę poziom azotanów.
Nie wiesz czy Twoja woda jest twarda czy miękka? Po mojej wizycie stanie się to jasne, gdyż sprawdzę twardość wody. Możesz przygotować kilka próbek, np. kranówkę, mineralną, deszczówkę, destylowaną, itp. Zobaczysz jak zmieni się twardość po zagotowaniu.
Często ziewasz? Jesteś zmęczony? Masz problemy z koncentracją? Boli Cię głowa? Rano ledwo wstajesz? Może w Twoim pokoju jest za dużo dwutlenku węgla, lub podtruwasz się tlenkiem węgla (czadem)? Jeżeli chcesz - sprawdzę to. Zobaczysz, jak wzrośnie stężenie CO2 po kilku minutach gotowania wody na gazie. Mogę również zmierzyć pulsoksymetrem saturację krwi - bezinwazyjny pomiar stężenia tlenu we krwi (natlenienie). Zbyt niskie może świadczyć m.in. o chorobie serca, cukrzycy, lub chorobach układu oddechowego (w tym bezdech senny i chrapanie). Pomiaru ciśnienia krwi nie proponuję, bo teraz prawie w każdym domu jest ciśnieniomierz, a moje autko to nie ciężarówka i mógłbym wszystkiego nie zmieścić ;)   No chyba, że bardzo chcesz... to zmierzę Ci to ciśnienie i tętno (puls). Wg producenta sprzęt powinien również wykryć arytmię.
Badanie ciśnienia i arytmi wskazane jest na początku wizyty, ponieważ kołatanie serca i podniesione ciśnienie może się pojawić gdy poznasz szkodliwe czynniki w Twoim otoczeniu...
Jeżeli wyczuwasz zapach gazu - nie bagatelizuj tego! To grozi śmiercią (zatrucie / wybuch)! Najlepiej od razu odetnij dopływ gazu, przewietrz mieszkanie i wezwij pogotowie gazowe. Aby doszło do wybuchu nie musisz zapalać ognia - wystarczy, że włączysz światło (może pojawić się iskra). Dla bezpieczeństwa kup czujnik gazu. Posiadam miernik gazów palnych, więc podczas wizyty mogę zlokalizować wyciek zarówno w mieszkaniu jak i w samochodzie z instalacją LPG, ale z uwagi na duże ryzyko - proszę jak najszybciej zgłosić problem do gazowni, lub w przypadku samochodu do serwisu montującego instalację, lub na stację diagnostyczną.
Abyś nie musiał(a) zapamiętywać, lub notować wszystkich pomiarów, mogę robić zdjęcia wskazań miernika i od razu wysyłać Ci mailem. Przygotowałem również formularz do wpisywania wyników.
Wkrótce będę sprawdzał również inne niebezpieczne i szkodliwe substancje i czynniki, m.in. promieniowanie radioaktywne - nigdy nie masz pewności czy japoński sprzęt, lub chińskie zabawki nie są skażone... Możesz też sprawdzić siebie, np. po prześwietleniu promieniami Rentgena.
Jedyny warunek: musisz mieszkać w pobliżu mnie :)

Jeżeli chcesz przez jakiś czas monitorować poziom zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi, formaldehydem i lotnymi związkami organicznymi w Twoim domu, ale nie chcesz inwestować w sprzęt - mogę pożyczyć Ci czujnik smogu. Dzięki temu dowiesz się jakie czynności wpływają na pogorszenie powietrza, a co go poprawia. Zdobyte doświadczenie wyrobi w Tobie pewne nawyki i pomoże Ci później zdrowiej żyć bez czujnika. Warunek: nie jesteś oszustem i oddasz sprzęt sprawny i w terminie :)


Przykładowe zdjęcia z przenośnego miernika smogu:
Jakość powietrza - miernik przenośny Jakość powietrza - miernik przenośny Jakość powietrza - miernik przenośny Jakość powietrza - miernik przenośny

Pyły zawieszone PM
Wskaźniki jakości powietrza / Ilość pyłu przyjęta do obliczania procentowego przekroczenia normy


Formaldehyd (HCHO, H2CO)
Skutki wdychania formaldehydu


Tlenek węgla (CO)
Skutki wdychania tlenku węgla


Dwutlenek węgla (CO2)
Skutki wdychania dwutlenku węgla


Temperatura i wilgotność
Optymalna wilgotność
Komfort termiczny - temperatura i wilgotność
Przyrządy których używam nie są laboratoryjne i większość nie posiada certyfikatów / homologacji, więc wyniki pomiarów mogą się różnić od wykonanych przez stacje badawcze, nie mniej jednak z mniejszą lub większą dokładnością, ale wykrywają badane czynniki i przedstawiają obraz otaczającego nas środowiska.


Podsumowując - dzięki posiadanym urządzeniom mogę wykryć / zmierzyć:
- pyły zawieszone PM1.0, PM2.5, PM10
- formaldehyd (HCHO)
- lotne związki organiczne LZO (TVOC)
- tlenek węgla (CO - czad)
- dwutlenek węgla (CO2)
- gaz palny / wybuchowy (wycieki - propan, butan, LPG)
- poziom napełnienia butli gazowej (nie samochodowej)
- promieniowanie elektryczne
- promieniowanie magnetyczne
- promieniowanie radioaktywne (alfa, beta, gamma, X-rentgenowskie)
- poziom azotanów w owocach i warzywach
- poziom azotynów w surowym mięsie
- twardość wody
- ciśnienie atmosferyczne
- wilgotność powietrza
- wilgotność drewna / ścian (pomiar inwazyjny)
- wycieki ciepła (temp. ścian, okien, urządzeń)
- zużycie energii elektrycznej (230V)
- napięcie i prąd ładowarki USB -> mikro USB
- jakość baterii 1,5V (paluszki AA, AAA) / 9V (blok 6F22)
- napięcie pozostałych baterii bez sprawdzania obciążenia
- miejsce przepalenia przewodu elektrycznego
- lokalizacja przewodów elektrycznych w ścianie
- sprawdzenie obecności fotoradaru
- saturację (natlenienie) krwi
- ciśnienie krwi
- tętno (puls)
- arytmię serca
- zważyć lekkie przedmioty z dokładnością 0,1g
- zmierzyć odległość do 250 m (do 20 m z dokładnością 1,5 mm)


Przyrządy których używam nie są laboratoryjne i większość nie posiada certyfikatów / homologacji, więc wyniki pomiarów mogą się różnić od wykonanych przez stacje badawcze, nie mniej jednak z mniejszą lub większą dokładnością, ale wykrywają badane czynniki i przedstawiają obraz otaczającego nas środowiska.

studio5@wp.pl - 2018